„Důvodů, proč jsem se rozhodla mít u porodu „svou“ porodní asistentku, bylo hned několik – strach z neznáma, strach z nezvládnutí bolesti, strach z vyrušování při porodu otázkami typu: chcete něco od bolesti? apod. A také jsem potřebovala mít u sebe někoho, kdo mi bude říkat, že je vše v pořádku, že jsem šikovná, a jak to krásně zvládám. Madla splnila všechna moje očekávání nad očekávání. Provázela mě i manžela nejen porodem jako takovým, ale i dobou před porodem i po něm, stala se takovou naší spojenkyní v nové životní situaci.

Myslím, že mé prožívání porodu bylo díky Madle úplně jiné, než čeho jsem se obávala. Tím, že jsme jí volali hned, jak porod začal, nemusela jsem mít obavy, jestli do porodnice přijedeme moc pozdě nebo moc brzy. Madla nás provázela od úplného začátku až do konce – nejdříve přijela k nám domů, na porodním sále se od nás téměř nehnula a naprosto vyšla vstříc všem mým přáním a pocitům. Díky této neustálé „kontrole“ a jejímu klidnému vystupování jsem nepocítila strach, že je něco špatně a porod jsem dovedla nechat klidně běžet (a mezi kontrakcemi jsem vždy tvrdě usnula). Manžel byl díky její přítomnosti také v klidu – celou dobu jsme měli jistotu, že vše probíhá tak, jak má, a to je pocit k nezaplacení! Další pocit k nezaplacení je ten, když vás porodní asistentka začne maminkovsky hladit a utěšovat, když už si myslíte, že to nedáte – to by žádný zdravotnický personál ani manžel nejspíš neudělali – proto také moje maminka, která byla nejdříve skeptická k nějakému doprovázení u porodu, o Madle nemluví jinak než o Madlence:-)

Díky Madlině profesionalitě a lidské citlivosti jsme společnými silami a celkem v klidu přivedli na svět naší malou krásnou Madlenku a z porodního sálu jsme odešli po svých:-) Díky!“

Anička, Vojta a Magdalénka Schlemmerovi, srpen 2017

 

„Madla ma sprevádzala pri mojom druhom pôrode vo vyškovskej pôrodnici. Môj prvý pôrod vo Vrchlabí bol krásnym zážitkom a bolo mi jasné, že aj pri tom ďalšom budem chcieť podobne citlivú a individuálnu starostlivosť. Mám tým na mysli rešpekt, dostatok času a s tým spojené minimum zásahov, pocit, že je tam personál kvôli mne, no a samozrejme po narodení si s mužom a bábätkom užiť tie prvé chvíle čo možno najviac v pokoji. Cítila som, že v tom potrebujem spojenca – niekoho, kto tam bude celý čas naozaj len kvôli mne a bude mu záležať na tom, ako pôrod prežijem a zároveň mi zabezpečí, že sa pri mne každú chvíľu nebudú striedať cudzí ľudia. Odpoveďou bola vlastná pôrodná asistentka a pôrodnica vo Vyškove, kde ma mohla sprevádzať počas celého pôrodu.
Po praktickej stránke bolo výborné, že na stretnutí sme s Madlou vopred spísali všetku dokumentáciu, takže som nemusela informácie diktovať pri príjme v čase pôrodu. Prediskutovali sme moje pôrodné želania, a tak som sa počas pôrodu nemusela sústreďovať na vysvetľovanie toho, čo chcem či nechcem. Na pôrodnom boxe ma teda už čakal veľký matrac, ktorý Madla vopred pripravila a celý čas mi pomáhala radami, ako dýchať, či masážou. Jej rady som však vnímala skôr ako odporúčania a do ničoho ma netlačila. Veľmi som ocenila aj to, že som sa mohla hlasovo ľubovoľne prejavovať, meniť polohy, a že som mala celkovo dostatok času. Madla neustále kontrolovala bábätko, takže som vedela, že je v poriadku a že sa nemusím nikam ponáhľať.
Z pôrodu mám krásny pocit, že som ho zvládla vlastnými silami, že som bola hneď fyzicky fit, a že sme mali možnosť opäť zažiť tie krásne spoločné chvíle bezprostredne po narodení. Bezproblémové kojenie, spokojné bábätko (väčšinou:-)), šťastná mamina, a tým aj celá rodina sú už len  tou správnou bodkou. „

Dada Arbeitová a Lukášek, duben 2017